Logogram strony

Myśliciel A.Rodin

Rozmiar tekstu

Najbliższe konwersatoria z TQM

 

Wszystkie konwersatoria odbywają się
w godzinach od 16:00 do 20:00
w goszczącym nas już od wielu lat
Ośrodku Rozwoju Edukacji
Al. Ujazdowskie 28 w Warszawie.
Budynek mieści się na rogu
Al. Ujazdowskich i Pl. Trzech Krzyży
po stronie hotelu Sheraton.

Wstęp wolny

 

Osoby, które chciałby otrzymywać zawiadomienia o konwersatoriach do swojej skrzynki mailowej proszone są o napisanie do mnie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Na stronie Zamów biuletyn nowości Można też zaprenumerować biuletyn, który będzie automatycznie wysyłany z mojej witryny.

MOJA KSIĄŻKA

Informuję moich czytelników, że na stronie Moja książka "Doktryna jakości" znajduje się uaktualniona (w stosunku do drukowanej) wersja mojej książki "Doktryna jakości", a także przewodnik po niej dla czytelników, którzy niekoniecznie chcą zgłębiać pełną jej treść.

9 czerwca 2016 r.

Demokracja partnerska

Andrzej Blikle

O demokracji utarło się mówić, że ma wiele wad, ale nikt jeszcze lepszego ustroju nie wymyślił. Na szczęście coś się zaczyna w tej sprawie zmieniać.

Jak zauważył Frederik August von Hayek w swojej „Konstytucji wolności”, przy podejmowaniu decyzji metodą głosowania większościowego liczba osób znających się na przedmiocie głosowania jest często w mniejszości, ale o jego wyniku decyduje większość, która się nie zna. Ten syndrom „strukturalnej niekompetencji” występuje często w gremiach parlamentarnych i samorządowych, przy czym nie musi to być ułomność związana ze złym doborem osobowym tych gremiów, ale fundamentalna wada zasady, że większość zawsze ma rację.

Czy istnieje więc jakieś rozwiązanie tego problemu? Okazuje się, że tak, choć na razie jest to bardziej domena przedsiębiorczości, niż polityki. Tym rozwiązaniem jest „samozarządzająca się organizacja”, w której decyzje są podejmowane według bardzo prostej zasady: decydują ci, którzy wiedzą, a reszta ma do nich zaufanie. Tylko tyle i aż tyle. Brzmiałoby to jak idealistyczna bajka, gdyby nie fakt, że takie organizacje nie tylko istnieją — również w Polsce (tak!) — ale też swoją skutecznością przewyższają wszystko co tradycyjne.

Oczywiście kluczem tego sukcesu jest wzajemne zaufanie i partnerstwo pomiędzy wszystkimi członkami organizacji. Aby je osiągnąć należy w pierwszej kolejności porzucić wiele toksycznych stereotypów: że ludzie są z natury leniwi i nieuczciwi (my oczywiście nie!), że kij i marchewka są skuteczne, a pracownik powinien czuć respekt przed szefem, że powinien mieć ściśle określoną listę zadań… Jednak samo oczyszczania firmy z trucizn nie wystarczy. Równolegle należy wprowadzać metody pozytywne: asertywny dialog, aktywne słuchanie, uważność, zaufanie i partnerstwo. To oczywiście nie jest proste i wymaga czasu, ale jest możliwe. Warto pójść tą drogą nie tylko dla sukcesów biznesowych, ale przede wszystkim dla codziennej jakości życia naszego i naszych współpracowników.

O tym wszystkim porozmawiamy w czasie konwersatorium. Dla bywalców wiele idei będzie już znanych, ale postaram się pokazać je w innym nieco świetle. Może też uda mi się dorzucić coś nowego. Będzie to nasze ostatnie spotkanie w roku akademickim 2015/2016.

Konferencja FIRMA Z DUSZĄ

Zapraszam Państwa na całodzienną konferencję, która odbędzie się najprawdopodobniej w październiku 2016 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Konferencja — na której również wystąpię — będzie w całości poświęcona firmom turkusowym tak jak rozumie je Frederic Laloux (patrz: Frederic Laloux, Pracować inaczej, Studio Emka 2015). Będzie więc mowa o firmach, gdzie albo w ogóle nie ma menedżerów, albo gdzie ich rola sprowadza się do wspierania pracowników, a nie do wydawania poleceń i kontrolowania ich wykonania. Na konferencji wystąpią przede wszystkim praktycy tego stylu zarządzania. Wszystkie informacje na stronie konferencji.

Dla słuchaczy naszego konwersatorium zniżka w wysokości 30%. Aby uzyskać zniżkę należy wysłać mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  hasło "Andrzej Blikle - zaproszenie" oraz oczywiście swoje dane. W odpowiedzi organizatorzy wyślą fakturę proforma,