Logogram strony

Myśliciel A.Rodin

Rozmiar tekstu

Przewodnik po zapiskach z lektur

W moim naukowym życiu napisałem wiele recenzji książek i prac naukowych, które siłą rzeczy musiały być możliwie obiektywne i wyczerpujące. Musiały być takie, bo od nich zależało, czy praca zostanie przyjęta na konferencję lub do czasopisma, a książka opublikowana.

Zapiski, które umieszczam dziś na mojej witrynie mają inny charakter. Są to osobiste wrażenia po przeczytaniu książki, bardziej refleksje niż analiza, a przy tym refleksje jak najbardziej subiektywne. Często nie odnoszę się też do całej treści książki, a piszę jedynie o tym, co mnie zainteresowało lub zirytowało.

W zasadzie też nie piszę w tej sekcji o książkach należących do kategorii "literatura piękna" (choć czytam je z wielkim zapałem). Ograniczam się do podręczników i esejów na tematy związane z szeroko rozumianym zarządzaniem i gospodarką, choć czasami mogę zrobić jakiś wyjątek np. dla książki z grupy literatury faktu.

Aktualnie przeczytane książki dzielę na następujące grupy:

  1. Budowanie organizacji - Organizacje to nie tylko firmy, ale też różnego rodzaju instytucje i związki ludzi, którzy mają do wykonania wspólne zadania. W tej grupie tematycznej interesują mnie przede wszystkim zasady pracy zespołowej opartej na partnerstwie i zaufaniu. Mistrzem w pisaniu o tych sprawach jest dla mnie Peter Drucker.
  2. Przywództwo - To hasło rozumiem jako zdolność do mobilizowania energii zespołu, a także do dostarczania tej energii zespołowi. Zdaniem Emmanuela Gobillot  to właśnie najważniejsze zadanie lidera. Aby jednak je realizować, trzeba odejść od kija i marchewki w kierunku motywacji godnościowych, o których w niezwykle przekonywujący sposób pisze Marek Kosewski.
  3. Człowiek i społeczność - Człowiek to istota społeczna. Ma zarówno indywidualne talenty o czym pisze  Marcus Buckingham, jak i cechy pozwalające funkcjonować w grupie, co analizuje James Surowiecki.
  4. Zarządzanie jakością - Ten temat fascynuje mnie od czasu, gdy w roku 1997 zdecydowałem się rozpocząć wdrażanie TQM w mojej firmie. A stało się w dużej mierze za sprawą książki Briana L. Joinera. Do tego tematu będę powracał przypominając książki z mojej obecnej i historycznej półki.
  5. Sprzedaż i marketing - W roku 1990, gdy zaczynałem moją przygodę z firmą, słowo "marketing" było znane jedynie nielicznej grupie fachowców, a sprzedaż kojarzyła się z czynnością wydawania towaru. Dziś dla wielu osób sprzedaż i marketing, to agresywne techniki namawiania do zakupu. Na szczęście pojawiają się już nowe sposoby myślenia o tych sprawach. Sprzedawca może postrzegać siebie jako doradcę klienta (Brian Tracy, Robert Kozak), a marketing może budować markę ikonę.
  6. Firmy rodzinne - Wbrew dość powszechnemu mniemaniu firmy rodzinne to nie gospodarczy margines, ale raczej reguła. W Unii Europejskiej firmy rodzinne stanowią ponad 60% wszystkich firm, a w Polsce - jak ocenia PARP - aż 78%. Firmy rodzinne mają wiele specyficznych talentów, mają też swoje wyzwania, o czym świetnie pisze Quentin J. Fleming.