Można inaczej Andrzej Jacek Blikle

                                                                                                                                 

 

 

 

Narodziny gwiazdy

Rozmiar tekstu

Rafał Ohme Emo Sapiens w świecie maszyn. Jak się nie dać; 9 stycznia 2020

Profesor w Szkole Biznesu na Uniwersytecie Stellenbosch w Kapsztadzie (RPA), właściciel firmy technologicznej NEUROHM, laureat konkursu Przedsiębiorca Roku EY, autor bestsellera "Emo Sapiens - harmonia emocji i rozumu" i nowości „Spa dla Umysłu – zadbaj o siebie, by dbać o innych”. Pisze do Forbes.

Cyfrowa rewolucja nadchodzi wielkimi krokami. Można z nią walczyć, zaprzeczać jej istnieniu, albo bezwolnie się poddać. Ja proponuję lepszy sposób – aktywnie dostosujmy się. Sprawmy, aby fala przemian nas nie zatopiła, wręcz przeciwnie, wskoczmy na nią i czerpmy przyjemność z surfowania. Wypracujmy otwartość na zmiany, ćwiczmy elastyczność myślenia, otwórzmy się na różne formy pracowania. A co najważniejsze, nauczmy się krytycznego myślenia i wykrywania fake newsów, a także samodzielnego zdobywania wiedzy, nie tylko za pomocą wyszukiwarek (sterowanych przez algorytmy).

Co jeszcze? Szykując się na nadejście nowego poznajmy sami siebie lepiej. Dowiedzmy się jak skutecznie walczyć z wszechobecnym hormonem stresu - kortyzolem - i jak zarządzać chemiczną energią dostarczaną przez organizm w trakcie cyklu dobowego. Nauczmy się pielęgnować trzy zmysły, które w dekadzie mediów społecznościowych są coraz bardziej deprywowane – węchu, dotyku i smaku. Cyfrowe algorytmy potrafią odtwarzać obrazy i dźwięki, tymczasem nie pozwolą poczuć smaku truskawek ze śmietaną. Kiedy z pięciu zmysłów gwałtownie tracimy trzy, zakłócona zostaje homeostaza – Święty Gral biologii i psychologii. Jej zaburzenie zawsze skutkuje chorobami ciała i duszy. Przecież tego nie chcemy, prawda?

Podczas wykładu podpowiem jak wykorzystać całe dobro płynące z cyfrowego przełomu, a jednocześnie jak nie pozwolić osłabić swoich zdolności poznawczych oraz nauczyć się zarządzać emocjami. Jak motywować innych i siebie, aby chciało się chcieć. Jak rozwijać inteligencję emocjonalną, szczególnie przydatną w czasach inteligencji sztucznej. Jak zadbać o siebie, aby dbać o innych, w pracy i w domu. Wszystkie wskazówki będą bazować na odkryciach nauki o mózgu, nowoczesnej psychologii oraz na dwóch dekadach moich międzynarodowych doświadczeń w biznesie.

Prezentacja

Videorelacja cz.1

Videorelacja cz.2