Logogram strony

Myśliciel A.Rodin

Rozmiar tekstu

Najbliższe konwersatoria z TQM

Wszystkie konwersatoria odbywają się w goszczącej nas od kwietnia 2017 r.

Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej

ul. Koszykowa 79, róg ul. Krzywickiego

w godzinach od 16:00 do 20:00

Wstęp wolny

 

 

Video ze spotkań przygotowuje społecznie Manufaktura Video, za co wszyscy składamy jej w tym miejscu serdeczne podziękowania. Nagrania można obejrzeć wybierając z bocznego menu właściwe spotkanie.

Osoby, które chciałby otrzymywać zawiadomienia o konwersatoriach do swojej skrzynki mailowej proszone są o napisanie do mnie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Na stronie Zamów biuletyn nowości można też zaprenumerować biuletyn, który będzie obejmował informacje o nowych treściach we wskazanych przez Państwa kategoriach tematycznych.

MOJA KSIĄŻKA

Informuję Państwa, że na stronie Moja książka znajduje się drugie wydanie mojej książki — teraz pod tytułem "Doktryna jakości. Wydanie II turkusowe. Rzecz o turkusowej samoorganizacji" — a także przewodniki po niej dla czytelników, którzy czy to niekoniecznie chcą zgłębiać pełną jej treść, czy też znają już wydanie pierwsze.

Zapraszam również na stronę Moje wystąpienia otwarte, na której znajdują się informacje o moich ogólnie dostępnych wystąpieniach, a także o konferencjach, które polecam.

Od roku 2016 większość wykładów jest rejestrowana na video, a linki do nich znajdują się na końcu stron z relacjami z tych spotkań.

Zapraszam też do obejrzenia moich wykładów video oraz wywiadów video i fono.

 

21 lutego 2019; Dorota i Jac Jakubowscy, "Dialog międzypokoleniowy kluczowe wyzwanie w biznesie, edukacji, rodzinach"

Proponujemy wstęp do treningu dialogu międzypokoleniowego bazujący na czterech filarach: samoświadomość, wiedza o różnicach międzypokoleniowych, empatia i wzajemne uczenie się.

Szykujemy się na Marsa, budujemy sztuczną inteligencję, a często nie potrafimy dogadać się z osobą młodszą (starszą) o 20 lat, traktując ją tak, jakby była istotą z innej planety. Wskaźniki demograficzne są nieubłagane: będziemy mieli wielopokoleniowe i multikulturowe przedsiębiorstwa, szkoły i rodziny. Będziemy musieli się nauczyć rozumieć siebie nawzajem mimo, że pokoleniowe zmiany warty nie obejmują już okresu 20 lat, lecz są znacznie szybsze i coraz głębsze.

Podstawowym błędem, jaki popełniamy, jest przypisywanie osobom z innych pokoleń naszych własnych przekonań, kompetencji, wartości i założeń. Robimy to nieświadomie i nawykowo. Dlatego tak ważna jest samoświadomość. Czasem, aby dogadać się z osobą z innego pokolenia, trzeba popatrzeć na siebie samego oczami antropologa, który w bezstronny sposób obserwuje czyjeś zwyczaje i dochodzi leżących u ich podstawy przekonań.

Ponadto potrzebujemy wiedzy o różnicach pokoleniowych, dość obecnie bogatej.

Gdy nawykowo skupiamy się na tym, co nas dzieli, zapominamy, że jest coś, co nas głęboko łączy: to empatia. Stanowi wyposażenie naszych mózgów, które nie ewoluują tak szybko jak technologia. Możemy zatem konsekwentnie ćwiczyć zdolność do „wchodzenia w buty” osób z innych pokoleń.

Czwartym elementem budowania międzypokoleniowego porozumienia to zrozumienie, czego możemy się od siebie nauczyć, jakie mamy mocne strony i kompetencje. Ważne jest organizowanie sytuacji sprzyjających wzajemnemu uczeniu się. Zapraszamy.

21 marca 2019 — prof. Jerzy Housner, "Społeczna czasoprzestrzeń gospodarowania i rozwoju"

11 kwietnia 2019 — prof. Krzysztof Obłój, temat zostanie podany

 

Konwersatoria 2019