Można inaczej Andrzej Jacek Blikle

                                                                                                                                 

 

 

 

Narodziny gwiazdy

Rozmiar tekstu

Rejestracja w aplikacji Zoom

Aby wziąć udział w spotkaniu na platformie Zoom w zasadzie wystarczy mieć komputer z zainstalowaną przeglądarką internetową i oczywiście dostęp do Internetu. Zalecane przeglądarki to Firefox, Google Chrome i Chromium Edge choć i z nimi bywa różnie.

Jednakże, jeżeli spotkania na Zoomie mamy zamiar odbywać regularnie, to warto się na tej platformie zarejestrować, co ułatwi późniejsze z niej korzystanie. Np. będziemy mogli udostępnić innym uczestnikom nasze zdjęcie, tzw. awatar.

Założenie konta w Zoomie nie wiąże się z żadnymi kosztami — ułatwia planowanie spotkań i decyzję o ewentualnym zakupie licencji płatnej. W Zoomie można się też zarejestrować korzystając z posiadanego już konta Google lub profilu na Facebooku. W takim przypadku nie trzeba podawać nazwy, adresu email czy też wymyślać hasła.

W każdym przypadku rejestracja spowoduje pojawianie się na naszym pulpicie ikonki Zoom.

Do uczestnictwa w spotkaniach wystarcza licencja bezpłatna, która pozwala też na samodzielne organizowanie spotkań w roli gospodarza. Ma ona wszystkie narzędzia oferowane przez licencje płatne (jest ich kilka), a jedyne jej ograniczenia dotyczą czasu trwania spotkania — jest to 40 min w przypadku, gdy w spotkaniu uczestniczą więcej niż dwie osoby. W wersji płatnej nie ma ograniczenia na czas trwania spotkania.

Co do dopuszczalnej liczby uczestników spotkanie, zarówno wersja bezpłatna, jak i najtańsza wersja płatna, ogranicza ją do 100 osób.

W celu dokonania rejestracji wchodzimy na stronę:

https://zoom.us/

gdzie klikamy klawisz SIGN UP, IT’S FREE, a następnie postępujemy wg. pojawiających się wskazówek. Wśród nich znajdzie się m.in. zaproszenie do udostępnienia swojego zdjęcia, tzw. awataru. Gorąco zachęcamy do skorzystania z tej opcji, gdyż Wasze zdjęcie będzie się ukazywać na liście uczestników, a także w miejsce widoku z Waszej kamery, gdy będzie ona wyłączona. Obecność zdjęcia na ekranie bardzo ociepla wizerunek osoby, z którą się komunikujemy. Nie martwcie się jednak, jeżeli nie udostępnicie zdjęcia przy rejestracji. Możecie to zrobić w każdej chwili, modyfikując swój profil.

Po wypełnieniu krótkiego formularza i po potwierdzenia mailowego zapytania od systemu o naszą gotowość do rejestracji, stajemy się zarejestrowanym użytkownikiem. Wtedy system zaproponuje nam cztery dalsze kroki do wyboru:

  1. zaplanuj spotkanie (SCHEDULE A MEETING),
  2. dołącz do odbywającego się już spotkania (JOIN A MEETING),
  3. poprowadź spotkanie (HOST A MEETING),
  4. pomiń (Skip this step).

Jeżeli chwilowo interesuje nas jedynie rejestracja, to wybieramy ostatnią opcję. Zachęcalibyśmy jednak do poeksperymentowania z opcją pierwszą, chyba, że mamy już zaproszenie na jakieś spotkanie.

W tym miejscu warto podkreślić, że pełne korzystanie z rozmaitych funkcji Zooma podczas spotkania jest możliwe jedynie poprzez aplikację zainstalowaną na komputerze. Jak pisaliśmy wcześniej, użytkownicy komputerów mogą uczestniczyć w spotkaniach również przy użyciu przeglądarek. Ten sposób pracy niesie jednak ze sobą pewne ograniczenia i zależy od wykorzystywanej przeglądarki. Na przykład, możemy nie mieć dostępnych opcji zmiany widoku uczestników spotkania, ułożenia ikon dających dostęp do różnych funkcji programu itp.

Skoro wiemy już nieco o Zoomie, zobaczmy, jak wyglądają najbardziej popularne spotkania na tej platformie. O tym dowiemy się ze strony Udział w spotkaniu typu MEETING.