Można inaczej Andrzej Jacek Blikle

                                                                                                                                 

 

 

 

Narodziny gwiazdy

Rozmiar tekstu

Andrzej Blikle, Dylemat lidera (w nowym ujęciu); 7 paź 2010

Wielu współczesnych liderów to liderzy władzy. Bo w krótkiej perspektywie władza jest skuteczna, daje nam poczucie bezpieczeństwa, pozwala kształtować świat tak, jak byśmy chcieli, aby wyglądał. Daje nam też poczucie niezależności, siły i wolności. Liderzy władzy mają poczucie, że wiele mogą. Dopiero po czasie przychodzi rozczarowanie.

Skuteczność jest pozorna, bo ludzie zaganiani do pracy przestają pracować natychmiast po tym, jak przestajemy ich zaganiać. Bezpieczeństwo jest pozorne, bo stale grozi nam bunt na pokładzie. Nie możemy nikomu wierzyć. Pozorna jest też niezależność i wolność, bo przypominamy policjanta trzymającego na muszce groźnego bandytę. Ani na chwilę nie możemy opuścić broni. Bandytę możemy zabić, ale nigdy zmusić, by dobrowolnie poszedł za nami. Bo nigdy i nikogo nie można zmusić, by coś robił dobrowolnie.

Są też liderzy, którzy wybrali współpracę. Ci przede wszystkim wiele muszą. Muszą umieć przekonać innych do swojej wizji świata. Muszą umieć powiedzieć „nie wiem”, „boję się”, „pomóż mi”. Muszą budować swoją pozycję w zespole opartą na zaufaniu, empatii, partycypacji, jawności i uczciwości do bólu. Ci liderzy stale coś muszą. Z wyjątkiem jednego: nie muszą nikogo zmuszać by pracował.

Liderzy współpracy wiele też mogą. Mogą wyjechać na urlop bez obawy, że zespół się zawali. Mogą powierzyć innym podejmowanie wielu trudnych decyzji. Mogą mieć pewność, że o problemach w zespole dowiedzą się pierwsi, a nie ostatni. Mogą też być pewni, że jeden za wszystkich, a wszyscy za jednego.
I tak to jest z tą władzą i współpracą. A wybór należy do nas i nigdy nie jest na niego za późno.

* * *

Wykład pod tym samym tytułem wygłaszałem już w roku 2008, a wcześniej też jako „Zarządzanie bez kija i marchewki, czy też „Zarządzanie bez kar i nagród”. Zapowiedziany wykład nie będzie jednak identyczny z poprzednimi. Opieram się w nim na nowej dla mnie wiedzy o motywacji, którą pozyskałem dzięki prof. Markowi Kosewskiemu i którą dzięki niemu nadal stale pozyskuję. Ta nowa wiedza pozwala zrozumieć dlaczego ludzie coś robią lub też czegoś nie robią, a także dlaczego uczciwi czasami kradną, a złodzieje unoszą się honorem.

Wiele miejsca temu tematowi poświęcam też w mojej książce Doktryna jakości.